Wiceprzewodniczący Rady Miasta Konina kwestionuje decyzję o odznaczeniu Andrzeja Seweryna podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Konina kwestionuje decyzję o odznaczeniu Andrzeja Seweryna podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Zenon Chojnacki, pełniący funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta Konina, wyraził swoje niezadowolenie z faktu wręczenia odznaczenia Andrzejowi Sewerynowi podczas konińskich uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wskazał, że promowanie osoby, która w swoich wypowiedziach obraża liderów najpotężniejszej partii politycznej w kraju, a jednocześnie kieruje swój przekaz do młodego pokolenia, jest absolutnie skandaliczne.

W trakcie najnowszej sesji rady miasta, Zenon Chojnacki powrócił do wydarzeń z 11 listopada. Wyraził swoje rozczarowanie tym, co uważa za niewykorzystaną szansę albo niedostatecznie wykorzystaną okazję. Zauważył brak flag narodowych na ulicach Konina podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Ponadto, skomplikowaną sytuację opisał jako bezczelność, brak politycznej wrażliwości lub zdolności empatycznych.

W swoim wystąpieniu Zenon Chojnacki odniósł się również do kwestii zdjęcia immunitetu czterem europosłom z ramienia Zjednoczonej Prawicy. Jako powód podał fakt, iż w 2018 roku politycy ci polubili post na temat ostrzeżeń PiS przed nielegalną migracją. Wiceprzewodniczący Konina podkreślił dodatkowo, że wnioskodawcą był Rafał Gaweł – aktywista oskarżony o szerzenie mowy nienawiści i skazany za poważne malwersacje finansowe.

Kontynuując swoją wypowiedź, Chojnacki zastanawiał się nad powiązaniem tych wydarzeń z konińskimi obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Wyjaśnił, że ważnym elementem uroczystości była prezentacja aktora Andrzeja Seweryna, który później otrzymał odznaczenie z rąk prezydenta miasta.