10 ciekawostek o Koninie

10 ciekawostek o Koninie

Skąd biały rumak w godle Konina i co z tym wspólnego ma książę? Ile jest mostów w Koninie? I czy miłośnicy sportów wodnych mają co robić w mieście? Poznajmy ciekawostki o mieście.

 1. Nazwa miejscowości pochodzi od legendy o księciu Leszku, który polował w tych okolicach. Gdy oddalił się w pogoni za zwierzyną pojawili się w okolicy bandyci, którzy próbowali go napaść. Księcia uratował biały rumak, który przepłoszył bandę.
 2. Konin jest ważnym ośrodkiem przemysłowym. Jest stolicą Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego. Istnieje tutaj kopalnia węgla z kilkoma odkrywkami. Przy kopalni pracuje też elektrownia, która odpowiada za ok. 8% wytwarzanej energii w całej Polsce. W mieście funkcjonuje też huta aluminium.
 3. Miasto ma średniowieczny rodowód. Pierwsze wzmianki o Koninie datowane są na koniec XIII w. Rozkwit miasta przypada na wiek XIV I XVw.  Wtedy to miasto miało własny zamek oraz mury obronne.
 4. W Koninie możemy przejechać przez 4 mosty. Najnowszy i najdłuższy jednocześnie to Most Unii Europejskiej – zwany również przeprawą. Ma długość 3400 metrów. Kolejne mosty to Most Toruński, Most Żelazny oraz Most im. Józefa Piłsudskiego.
 5. W Koninie znajduje się najstarszy znak drogowy w Polsce. To tzw. Słup Koniński. Zbudowany jest z kamienia. Sygnalizował połowę drogi z Kruszwicy  do Kalisza. Słup stał przy ówczesnej trasie z Kujaw i Mazowsza do Wrocławia.
 1. W Koninie jest wiele zabytków. Najsłynniejsze to dworek Zofii Urbanowskiej, kościoły św. Bartłomieja i Andrzeja Apostoła, kamienica Zemełki Klasztor o.o Reformatorów czy pałac Reymonda.
 2. W Muzeum Okręgowym w Koninie możemy obejrzeć szczątki oraz makietę słonia leśnego. Zwierzę zostało znalezione w 1984 r. na terenie odkrywki „Jóźwin” podczas wydobywania węgla. Początkowo sądzono, że jest to wyjątkowo duży okaz mamuta. Specjaliści PAN po badaniach orzekli jednak, że to właśnie słoń leśny żyjący 100 tysięcy lat temu.
 3. Konin leży nad Wartą i jest częścią tzw. Wielkiej Pętli Wielkopolski. To malowniczy szlak wodny obejmujący nie tylko Wartę,  ale też Noteć, Kanał Bydgoski oraz trasę Kanał Bydgoski – Kanał Ślesiński – Warta. Szlak liczy sobie 690 km. Z trasy mogą korzystać żeglarze, nurkowie, windsurferzy i motorowodniacy. W Koninie znajduje się też port rzeczny.
 4. W Koninie co roku odbywa się Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki. Pierwszy raz odbył się w 1979 r. Co roku w wydarzeniu biorą setki tancerzy, zespołów i solistów. Wyłaniani są też zwycięzcy, którzy otrzymują nagrodę Aplauzu.
 5. W Koninie funkcjonuje Klub Sportowy  Górnik Konin. Zespół bierze udział w Pucharze Polski. Powstała też drużyna młodzieżowa i szkółka bramkarska.

Jeden komentarz o “10 ciekawostek o Koninie

 1. Mieszkam w Koninie od 18 lat i nie zdawałem sobie sprawy z wielu tych ciekawostek.

Comments are closed.