Wizyta Wiceprezydent Światowego Banku w Koninie

Wizyta Wiceprezydent Światowego Banku w Koninie

Uroczystą wizytę w Koninie złożyła Wiceprezydent Banku Światowego Anna Bjerde. Celem odwiedzin były lokalne elektrownie oraz odkrywki brunatnego węgla. Oba miejsca znajdują się w powiecie konińskim.

Ważna rola węgla w Koninie

Mieszkańcy Konina doskonale wiedzą, że węgiel brunatny był bardzo ważny w rozwoju miasta. To właśnie na jego bazie udało się zbudować silne i stabilne miasto. Niestety, ale wieloletnie korzystanie z węgla spowodowało, że ta lokalizacja nie należy do zbyt czystych. Po prostu na lokalnych terenach występuje duże zanieczyszczenie. Mimo wszystko węgiel wciąż jest tutaj obecny i odgrywa dużą rolę.

Anna Bjerde z wizytą w Koninie

Obecność przedstawiciela Banku Światowego wydaje się nieprzypadkowa. Mówi się, że może to być początek transformacji, do której może dojść w Koninie i całym powiecie. Również rządzący przychylnie patrzą na stopniowe wygaszanie kopalni, a także realizację inwestycji w inne źródła energii. Wszystko musi zostać przeprowadzone w sposób przemyślany. Również ze względu na pracowników kopalni, którym trzeba stworzyć nowe perspektywy. Osoby ze Związku Zawodowego jasno podkreślają, że każde usunięte miejsce pracy musi odpowiadać powstaniu nowego miejsca.

Bank Światowy regularnie udziela pożyczek

Warto dodać, że Bank Światowy regularnie udziela najróżniejszych pożyczek na bardzo korzystnych warunkach. Bank przeznacza środki przede wszystkim na inwestycje związane z ochroną środowiska i zdrowia, a także na ogólną likwidację ubóstwa. Stąd też wielce prawdopodobne, że już niedługo w Koninie i okolicy powstaną pewne plany inwestycyjne. Można również się domyśleć, że będzie to poniekąd koniec dla węgla. Mówi się, że do końca dekady ma on zniknąć z okolicy. Z kolei energia ma być pozyskiwana w nowoczesny sposób. Mowa o elektrowniach słonecznych, wiatrowych, czy też wykorzystujących biogaz oraz biomasy.