W Koninie ruszyła akcja „Bezpieczne Lodowiska 2022”

W Koninie ruszyła akcja „Bezpieczne Lodowiska 2022”

W ramach akcji „Bezpieczne Lodowiska 2022” konińscy strażacy rozpoczęli sprawdzanie zamarzniętych akwenów w celu zapewnienia lepszego bezpieczeństwa wszystkim miłośnikom lodowej rozrywki. Dzięki temu zarówno dzieci, jak i młodzież, będą mogły spędzać beztroski czas na zimnej tafli podczas tegorocznych ferii zimowych.

„Bezpieczne Lodowiska 2022” to akcja zorganizowana przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. Zadaniem strażaków jest współpraca przy lodowiskach i ślizgawkach, jakie dostępne są do użytku dla mieszkańców Konina. Z tego względu strażacy będą sprawdzać nie tylko lodowiska. Pod ich lupą znajdą się także ślizgawki, które bardzo często udostępniane są dzieciom i młodzieży na terenie boisk szkolnych, osiedli, parków, placów zabaw itp.

Strażacy ostrzegają przed zamarzniętymi akwenami naturalnymi

Jak podaje rzecznik prasowy PSP w Koninie – st. kpt. Sebastian Andrzejewski, głównym przeznaczeniem akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży szkolnej podczas ferii zimowych. Ponadto, strażacy będą też uświadamiać i ostrzegać przed zagrożeniami, jakie kryją się na zamarzniętych akwenach naturalnych.

Akweny naturalne mogą być bardzo zdradliwe w okresie zimowym, co może szybko doprowadzić do tragedii. Nierzadko bywa tak, że przy brzegu woda jest bardziej zamarznięta niż na środku. A to oznacza, że osoby wchodzące na zamarznięty akwen nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że lód może ich ochronić przed zimną kąpielą jedynie kilka metrów od brzegu. Natomiast na środku tafla może być na tyle cienka, że z łatwością załamie się pod nogami.