Najpiękniejsze zabytki w Koninie

Najpiękniejsze zabytki w Koninie

Leżący w województwie wielkopolskim Konin jest jednym z tych miast, gdzie nikt nie będzie narzekać na brak ciekawych zajęć. Dlatego niezależnie od tego, czy wybieramy się do tej pięknej miejscowości z dziećmi, przyjaciółmi, czy na romantyczny wypad we dwoje, Konin doskonale wie, jak zagwarantować przyjezdnym bardzo przyjemny pobyt.

Na terenie miasta znajduje się wiele zabytków z różnych epok, które stanowią znakomitą wizytówkę całej okolicy. Z tego względu dla wszystkich osób mających zamiar wybrać się na urlop do Konina przygotowaliśmy listę najciekawszych zabytków, które powinny obowiązkowo zasilić listę miejsc do odwiedzenia każdego turysty. Oto najpiękniejsze zabytki Konina:

Najpopularniejsze atrakcje zabytkowe w Koninie

Jak wiadomo, zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od najpopularniejszych miejsc turystycznych, takich jak te poniżej. Są to jedne z najbardziej interesujących reliktów przeszłości, jakie będziemy mogli znaleźć na naszej drodze po najładniejszych zabytkach Konina.

Spójrzmy zatem, jak wyglądają najpopularniejsze atrakcje zabytkowe w Koninie:

Stare Miasto Konin

Wybierając się na lewy brzeg Warty, będziemy mogli zwiedzić jedną z najstarszych, a zarazem najpiękniejszych części Konina, jaką jest Stare Miasto. Obszar ten zajmują liczne zabytki, dzięki czemu nie będziemy się tutaj nudzić ani przez minutę. Warto zarezerwować sobie więcej czasu, ponieważ zabytkowych obiektów jest tu bardzo wiele i najlepiej zobaczyć je wszystkie.

Na szczególną uwagę zasługuje kościół św. Bartłomieja, który powstał w XIV stuleciu. Ten sakralny zabytek emanuje bardzo osobliwą atmosferą. W części zewnętrznej warto spojrzeć w kierunku starej dzwonnicy z 1878 roku, a wewnątrz można podziwiać przepiękny kielich datowany na rok 1536. Można śmiało rzec, że konińska starówka to znakomite miejsce na spacery.

Ratusz Miejski w Koninie

Zbudowany w stylu klasycystycznym, a pierwotnie w stylu gotyckim, ten wspaniały budynek od setek lat stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych dekoracji Konina. Niestety w 1707 roku budynek został ogarnięty przez niszczycielski pożar, z racji czego Konin musiał pożegnać się z gotycką budowlą, na miejscu której powstał drugi ratusz.

Niestety drugi budynek również zginął w pożarze, do którego doszło w 1796 roku. Ponownie na jego miejscu pojawił się kolejny obiekt, tym razem zaprojektowany przez Prusaków, którzy wznieśli nową budowlę w latach 1796-1803. A w latach 50. XX wieku ratusz wpisano do rejestru zabytków, z racji czego dzisiaj stanowi smaczną pożywkę dla oka każdego turysty.

Muzeum Okręgowe w Koninie

Jeżeli cenimy sobie bogato wyposażone muzea, koniecznie musimy wpaść z wizytą do Muzeum Okręgowego w Koninie. Zapoznamy się tutaj z ciekawą historią miasta i regionu, a także będziemy mogli podziwiać rozmaite wystawy stałe, które cieszą się ogromnym powodzeniem wśród odwiedzających.

Zwiedzając muzeum, warto skierować oczy w stronę takich ekspozycji jak „Magia Światła”, „Pradzieje Ziemi Konińskiej” i „Judaika”. Ponadto, wielu turystów uwielbia też dział z biżuterią, gdzie można obejrzeć wiele interesujących artefaktów z różnych epok. Muzeum Okręgowe w Koninie mieści się przy ul. Gotyckiej, gdzie przyciąga tłumy przyjezdnych z kraju i zagranicy.

Słup Koniński w Koninie

Spacerując ulicami Konina, powinniśmy się też wybrać na ulicę Kościelną, gdzie stoi najstarszy w Europie Środkowo- Wschodniej słup drogowy. Jeżeli chcemy go znaleźć, będziemy musieli udać się pod kościół św. Bartłomieja. Wrzućmy ten obiekt na naszą listę najpiękniejszych zabytków Konina i zróbmy sobie przy słupie krótki punkt postojowy.

Słup ufundował komes Piotr Włostowic, dzięki któremu obiekt pojawił się na mapie miasta już w 1151 roku! Aczkolwiek wcześniej ozdabiał teren w pobliżu zamku przy Placu Zamkowym w Koninie, gdzie prężył się dumnie do 1828 roku. I dopiero później został przeniesiony pod kościół. Natomiast w 2010 roku doczekał się gruntownej renowacji. Słup wskazuje półmetek trasy z Kalisza do Kruszwicy.

Najstarsze kościoły w Koninie

Konin to miasto pełne zabytkowych kościołów, które można podziwiać zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Z tego względu te zabytki sakralne, które zasługują tutaj na szczególną wzmiankę, zostały wymienione na poniższej liście. Są to miejsca skupiające w sobie bardzo ciekawe fakty historyczne, a także całą masę zachwycających starodawnych ozdób i dekoracji.

Oto jak prezentują się najstarsze kościoły w Koninie:

Kościół św. Bartłomieja w Koninie

Ta majestatyczna budowla jest główną atrakcją konińskiej starówki, gdzie stoi dumnie na samym środku miasta. Jest to jeden z najstarszych zabytków sakralnych w okolicy, a jego powstanie datowane jest na przełom XIV i XV stulecia. Wiele dekoracji, takich jak witraże i malowidła, które można znaleźć w kościele, powstały z ręki malarza Eligiusza Niewiadomskiego.

Warto tutaj dodać, że Eligiusz Niewiadomski już za życia okrył się wielką niesławą, gdy dokonał zamachu na pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza. Jak widać, kościół jest potężnym kawałem ważnej historii, a do tego jednym z najbardziej unikalnych obiektów na konińskiej mapie. Jeżeli będziemy w pobliżu tego zabytku, dopilnujmy, abyśmy go zwiedzili z każdej możliwej strony.

Kościół św. Andrzeja w Koninie

Ta sakralna budowla powstała w XV wieku, dzięki biskupowi Andrzejowi Łaskarzowi. Architekturą tego kościoła zachwycają się wszyscy miłośnicy unikalnego piękna, ponieważ świątynia reprezentuje dość unikatowe rozwiązania dotyczące przestrzeni. A to już jest wystarczający powód, żeby wejść do środka i obejrzeć iście zachwycające wnętrze.

Kościół wyposażony jest w nawę ośmioboczną, do której przylegają prezbiterium, kruchta i dwie kaplice. Razem wszystkie te obiekty tworzą wyraźny kształt krzyża, czego raczej nie zobaczymy w żadnym innym miejscu. Ponadto, w kościele znajduje się także zabytkowa chrzcielnica z kamienia, aż trzy ołtarze neogotyckie i neogotycka wieżyczka. Dlatego miejmy na uwadze tę niebanalną budowlę podczas zwiedzania zabytków Konina.

Synagoga w Koninie

Jeżeli przejdziemy się na Plac Zamkowy, będziemy mogli ujrzeć wspaniały zabytek sakralny w postaci dawnej synagogi, która powstała w latach 1825-1829. Na przestrzeni lat obiekt był kilkukrotnie przebudowywany i rozbudowywany, dzięki czemu dzisiaj prezentuje się nadzwyczaj imponująco. Pamiętajmy o tym zabytku, gdy będziemy zwiedzać najlepsze miejsca w Koninie.

Synagoga jest bardzo bogato wyposażona, posiada zrekonstruowane malowidła ścienne, cztery kolumny, a także obficie zdobioną szafę aron ha-kodesz. Jakiś czas temu w synagodze konińskiej mieściła się jeszcze biblioteka. Jednak w ostatnim czasie budynek z powrotem przejęło miasto.

Parafia Ewangelicko – Augsburska Świętego Ducha w Koninie

Jak wiadomo, podczas wycieczek turystycznych cudownych zabytków nigdy za wiele. Dlatego kolejnym na liście jest kościół Świętego Ducha w Koninie, który od 1422 roku spoczywa sobie przy ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego. Początkowo świątynię postawiono z drewna, a dopiero w latach 1853-1854 zamieniono ją na obiekt murowany.

Obecnie kościół tryska stylem nadreńskiego neoromanizmu, czego zasługą jest gruntowna renowacja, jakiej poddano budowlę w latach 1906 – 1909. Warto też dodać, że zaraz przy świątyni mieści się XIX-wieczna pastorówka. Spoglądając na ten imponujący kościół, można śmiało stwierdzić, że należy do grupy najpiękniejszych zabytków Konina.

Klasztor oo. Franciszkanów w Koninie

Jeżeli gustujemy w starych i dobrze zachowanych zabytkach, z pewnością zainteresuje nas klasztor franciszkanów, który wzniesiono na skarpie – z dala od miejskiego zgiełku. Obiekt został oddany do użytku w 1631 roku. Na początku był tu tylko drewniany kościół, który został zniszczony przez pożar w 1661 roku. Z tego powodu na jego miejscu wybudowano świątynię murowaną.

Dzisiejszy kościół wykonany jest w stylu późnego baroku, a zaraz obok niego znajdują się budynki klasztorne, które datowane są na 1733 rok. Klasztor zlikwidowano po upadku powstania styczniowego. Natomiast pozostałe budynki przekształcono w szpital wojskowy oraz koszary dla wojsk rosyjskich. Dzisiaj klasztor ponownie znajduje się w rękach franciszkanów.

Najciekawsze budynki zabytkowe w Koninie

Konin to miasto wielu fantastycznych zabytków, dlatego oprócz kościołów i zabytkowej starówki warto też zwrócić się w stronę najbardziej charakterystycznych budynków zamieszkiwanych przez osoby prywatne. Nie ma ich zbyt wiele, ale te, które jeszcze stoją w mieście, powinniśmy definitywnie uwzględnić podczas zwiedzania Konina.

Zobaczmy, gdzie można znaleźć najciekawsze budynki zabytkowe w Koninie:

Dwór Kwileckich w Koninie

No cóż, ten zabytek nie jest w najlepszym stanie i można powiedzieć, że z roku na rok obraca się w coraz większą ruinę. Okna i drzwi zostały zamurowane, ponieważ budynek grozi zawaleniem. Aczkolwiek w dalszym ciągu możemy go zobaczyć z zewnątrz. Jeżeli będziemy chcieli odwiedzić Dwór Kwileckich podczas wycieczki do Konina, będziemy musieli udać się na ulicę Gospodarczą.

Dwór Kwileckich wybudowano w drugiej połowie XIX wieku, a jego ostatnim właścicielem był hrabia Mieczysław Kwilecki. Należy również dorzucić, że cały dworek, wraz z budynkami folwarku i otaczającym ich terenem, to resztki majątku Maliniec. I być może nie jest to najlepsza atrakcja zabytkowa w Koninie, jednak wciąż warta obejrzenia.

Dom Zemełki w Koninie

Ten stary budynek może i nie należy do najwspanialszych tworów, jakie ozdabiają ulice Konina. Niemniej jednak Dom Zemełki ma już swoje lata, a do tego odznacza się bardzo burzliwą historią, szczególnie z okresu II wojny światowej. Z tego względu powinniśmy zahaczyć o ten zabytek, zwiedzając Konin, i zapoznać się z niejednym smutnym faktem.

Zaraz po wybuchu wojny – we wrześniu 1939 roku – pod Domem Zemełki stracono dwóch mieszkańców miasta, którzy zginęli z rąk żołnierzy niemieckich. Do tej tragicznej sytuacji doszło, ponieważ hitlerowcy nie chcieli, aby mieszkańcy Konina stawiali opór nowej władzy. Jeżeli spojrzymy na ściany budynku, będziemy mogli jeszcze dojrzeć dziury po kulach.

Pałac Ludwika Reymonda w Koninie

Pałac Ludwika Reymonda zawitał w Koninie pod koniec XIX stulecia, a wybudował go Edward Reymond, który był również założycielem fabryki maszyn rolniczych i odlewni żeliwa. Odwiedzając pałac, od razu rzuci się nam w oczy napis „Praca jest źródłem powodzenia”, który ozdabia wsparty na kolumnach portyk. Tak więc zajrzyjmy w to ciekawe miejsce, odwiedzając Konin.

Minusem jest to, że pałacowi przydałaby się gruntowna renowacja, ponieważ z zewnątrz można dojrzeć, że budynek zaczyna się sypać. Jednakże wewnątrz obiektu w dalszym ciągu organizowane są różne wydarzenia kulturalne, dzięki czemu jest nadzieja, że w niedalekiej przyszłości pałac zostanie odnowiony i powróci do swojej dawnej świetności.

Czy Konin to dobre miejsce na zwiedzanie zabytków?

W Koninie nie ma czasu na nudę i monotonię, ponieważ miasto przyciąga nie tylko swoim bogactwem zabytków, ale również wspaniałymi atrakcjami, które dostarczają masy rozrywki osobom w każdym wieku. Jeżeli celujemy w zabytki sakralne, stare budynki lub piękne muzeum, powinniśmy się zastanowić nad wycieczką do Konina. A to dlatego, że każdy dzień urlopu, jaki spędzimy w tym mieście, będzie obfitował w wiele satysfakcjonujących niespodzianek.