Najlepsze atrakcje turystyczne w Koninie

Najlepsze atrakcje turystyczne w Koninie

Wiele osób zastanawia się, czy Konin to faktycznie miasto, gdzie można korzystać z wielu atrakcji turystycznych. Cóż, jeżeli chodzi o zabytki, w Koninie jest ich całe mnóstwo. Natomiast, jeżeli mówimy o atrakcjach, faktem jest, że jest ich tutaj jeszcze więcej. Z tego względu świetnie będą bawić się nie tylko dorośli, ale i dzieci. A to oznacza, że warto wybrać się do Konina z całą rodziną, aby każdy jej członek mógł doświadczyć niezapomnianych wrażeń podczas pobytu.

W tym artykule skupimy się na najlepszych atrakcjach turystycznych, na jakie możemy się zdecydować, jeśli postawimy na wakacje w Koninie. A jeżeli chcecie zapoznać się z najciekawszymi zabytkami tego miasta, zapraszamy do przeczytania artykułu „Najpiękniejsze zabytki w Koninie”. Znajdziecie tu wiele znakomitych lokacji, które emanują staroświeckim pięknem i bogatą historią regionu.

A teraz czas spojrzeć na najlepsze atrakcje turystyczne w Koninie. Życzymy udanej lektury!

Najciekawsze parki w Koninie

Jeżeli szukamy atrakcyjnych miejsc na spacery w Koninie, jednym z najlepszych wyborów są parki, gdzie można pospacerować i skorzystać z wielu różnych atrakcji. Są to miejsca idealne dla rodziców, którzy mogą tutaj spędzić czas na różnych zajęciach, zrelaksować się i wyciągnąć swoje umęczone nogi, jak również i dla dzieci, które będą miały wiele okazji do świetnej zabawy.

Przyjrzyjmy się teraz najciekawszym parkom w Koninie:

Park im. Fryderyka Chopina w Koninie

Jeśli zwiedziliśmy wspaniałe zabytki na starówce, najwyższy czas, aby przenieść się do pobliskiego parku i zafundować sobie wyborny odpoczynek wśród wysokich drzew i bujnej zieleni. Początkowo – w roku 1843 – Park im. Fryderyka Chopina w Koninie był niczym innym, jak tylko niewielkim zagajnikiem, który na przestrzeni lat został rozbudowany do rozmiarów parku miejskiego.

Teren zieleńca jest pięknie zagospodarowany, udostępniając takie udogodnienia jak altanka, śliczne ławeczki, kręte alejki, a także atrakcyjny plac zabaw dla dzieci. Obecnie park jest najpopularniejszym miejscem tego typu w Koninie, czego dowodem mogą być liczne rodziny, które wybierają się tutaj na popołudniowe przechadzki. Jeżeli szukamy najlepszego miejsca na spacery w Koninie, to właśnie je znaleźliśmy.

Park 700-lecia w Koninie

Park 700-lecia to wspaniałe miejsce na spacer, które możemy odwiedzić, jeśli wybierzemy się na ulicę Harcerską w Koninie. Ten nietuzinkowy zieleniec powstał wokół pokopalnianego stawu i dzisiaj cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i odwiedzających go turystów. Na terenie parku znajduje się zjazd linowy z tyrolką, plac zabaw dla dzieci, ścieżka rowerowa, a także śliczne alejki spacerowe.

Nie można też pominąć parku w parku, ponieważ zieleniec jest także domem dla mniejszego obiektu tzw. Parku Ojców. Jeżeli odwiedzimy to miejsce, będziemy mogli zobaczyć wiele drzew, które zostały posadzone przez rodziców, którym narodziło się dziecko. Tradycja ta pielęgnowana jest od lat, dlatego teren pokrywają drzewa w różnym wieku. Definitywnie powinniśmy wstąpić do Parku 700-lecia podczas zwiedzania atrakcji Konina.

Park Makiet Mikroskala w Koninie

A oto coś, co docenią wszyscy odwiedzający, niezależnie od wieku. Co prawda, obiekt ten nie jest typowym parkiem, tylko parkiem makiet, który skupia w sobie około 50 ekspozycji z bardzo różną tematyką, zapewniając swoim gościom świetne połączenie rozrywki i edukacji. Można tutaj podziwiać obrazy z historii miasta, regionu, kraju i świata, a także sceny z najsłynniejszych produkcji filmowych.

Niektóre makiety są interaktywne, dzięki czemu dostarczają informacji w atrakcyjny i przyjemny sposób. Ponadto, na terenie Mikroskali umieszczono też kapsułę wrażeń oraz kino 6D. A jeśli przyjeżdżamy na urlop do Konina razem z dziećmi, koniecznie zahaczmy o plac zabaw Kinder Fun, gdzie będą mogły wybawić się za wszystkie czasy.

Najpiękniejsze miejsca na świeżym powietrzu w Koninie

Atrakcje na świeżym powietrzu, szczególnie w lecie, potrafią bardzo dobrze zagospodarować czas, a do tego zapewnić korzyści dla zdrowia. Ponadto, poniższe miejsca również są znakomitą opcją na urocze przechadzki w otoczeniu tętniącej życiem natury. Koniecznie wybierzmy się tu z dziećmi, aby mogły zakosztować najlepszej oferty naturalnej miasta Konin.

Najwyższy czas, aby zerknąć na najpiękniejsze miejsca na świeżym powietrzu w Koninie:

Wydmy w Koninie

Nie, to nie jest prima-aprilis. Faktem jest, że w Koninie rzeczywiście znajdują się wydmy śródlądowe, które można namierzyć w środku lasu. Kompleks leśny położony jest nieopodal oczyszczalni ścieków Lewy Brzeg. Co prawda, słowo „oczyszczalnia” nie jest zbyt dobrą reklamą tego miejsca. Niemniej jednak można tutaj pospacerować i spędzić trochę czasu na otwartym terenie.

Piasku jest tutaj bardzo dużo, a część tego obszaru zawiera piaski, które są dość niestabilne. Z racji tego żyjące tu rośliny muszą się znacznie bardziej wysilać, żeby mogły się prawidłowo rozwijać. Odwiedziny w tym miejscu są dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli odwiedzamy Konin w towarzystwie naszych dzieci, które z pewnością docenią imponujący widok śródlądowych gór piachu.

Bulwar Nadwarciański w Koninie

Dla wszystkich, którzy uwielbiają spacerować na łonie Matki Natury, Konin oferuje ciągnący się prawie na kilometr bulwar, który można znaleźć na południowym brzegu Warty. Jest tutaj wszystko, czego potrzeba, aby zaznać kojącego odpoczynku i naładować swoje baterie przed dalszym zwiedzaniem najlepszych zabytków Konina.

Przechadzając się bulwarem, będziemy mogli korzystać z malowniczych tras widokowych, a także łąki rekreacyjnej, gdzie znajduje się oczko wodne z dwiema kładkami. Ponadto, w okolicy mieszczą się również marina, przystań i dwa amfiteatry. Bulwar Nadwarciański to doskonałe miejsce w Koninie na spacery z całą rodziną albo inne aktywności ruchowe na świeżym powietrzu.

Rzeka Powa w Koninie

Udając się na starówkę w Koninie, mamy okazję na odprężający odpoczynek nad brzegiem rzeki Powy. Rzeka ta jest lewobrzeżnym dopływem Warty, a wypływa ze źródła na Wysoczyźnie Kaliskiej. Wzdłuż brzegów Powy ciągną się piękne lokacje przyrodnicze, gdzie możemy się śmiało wybrać w towarzystwie całej rodziny.

Rzeka przepływa przez malownicze tereny, które od lat przyciągają tłumy koninian, którzy wprost uwielbiają tutaj przychodzić. Dzieci mogą się tutaj swobodnie wybiegać, a dorośli podziwiać wspaniałą Matkę Naturę i malownicze widoki na okolicę. Musimy koniecznie odwiedzić tę lokację, jeżeli poszukujemy super miejsc na spacery w Koninie.

Najpopularniejsze kąpieliska w powiecie konińskim

Czym byłyby letnie wakacje bez pluskania się w wodzie i wygrzewania na gorącym słoneczku? Konin wcale nie zapomina o tej kwestii, czego dowodem mogą być rozmaite kąpieliska porozrzucane po całym powiecie. Na ich terenie znajdują się także hotele i letniska, które kuszą turystów szerokim wachlarzem atrakcji i malowniczą okolicą. Są to rewelacyjne miejsca dla całych rodzin.

A więc sprawdźmy, jak przedstawiają się najpopularniejsze kąpieliska w powiecie konińskim:

Jezioro Gosławskie w powiecie konińskim

Jest to największe jezioro w regionie, dzięki czemu cieszy się też największą popularnością – wspaniałe miejsce na odpoczynek, zabawę na świeżym powietrzu i korzystanie z mnóstwa atrakcji. Po jeziorze pływają chmary łabędzi i innego ptactwa wodnego, dzięki czemu jest to także świetna opcja dla ornitologów i miłośników dzikiej fauny.

Wybierając się nad jezioro Gosławskie, będziemy mogli odpocząć od miejskiego gwaru i zażyć kąpieli słonecznej na zielonej trawce. Co więcej, w okolicy znajduje się także Elektrownia Pątnów, na którą rozpościera się wspaniały widok z linii brzegowej jeziora. Jeśli pragniemy wybrać się na relaksujący spacer w Koninie, postawmy na jezioro Gosławskie.

Zbiornik na rzece Powa w powiecie konińskim

Jest to całkiem pokaźnych rozmiarów zbiornik retencyjny, który zahacza o Stare Miasto Konin. To ładne jeziorko powstało dzięki spiętrzeniu wód Powy, fundując mieszkańcom i turystom fantastyczne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Możemy tutaj śmiało wpaść z dziećmi, które będą miały wiele ciekawych zajęć do wyboru.

Zbiornik na Powie to nie tylko doskonałe miejsce na spacery w Koninie, ale także piękny hotel z elegancką restauracją. Jeżeli więc szukamy noclegu, powinniśmy sprawdzić ten przybytek, ponieważ znajduje się na bardzo malowniczym obszarze. Warto też dodać, że w sezonie letnim zbiornik zamienia się w kąpielisko, nad które zjeżdżają całe hordy.

Jezioro Budzisławskie w powiecie konińskim

Położone nieopodal miejscowości jezioro jest fantastyczną opcją do spędzenia czasu z dziećmi w otoczeniu czystej wody, gorącego piasku i bujnej zieleni. Teren ten zazwyczaj ożywa dopiero w sezonie letnim, podczas którego tłumy spragnionych kąpieli turystów wybierają się nad ten zbiornik, aby skorzystać z orzeźwiających zabaw wodnych i przyjemnego odpoczynku.

Przy jeziorze znajduje się także letnisko „Tręby Stare”, gdzie możemy wynająć domek letniskowy i zafundować sobie znakomity urlop z całą rodziną. Są tutaj smaczne punkty gastronomiczne, atrakcje ruchowe, bogata przyroda i malownicze krajobrazy. Jest to chyba wystarczająca reklama, aby odwiedzić to świetne miejsce podczas wycieczki do Konina.

Tężnie Ślesin w powiecie konińskim

Mieszczące się w Ślesinie tężnie od lat przyciągają do siebie licznych turystów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Już sama miejscowość jest bardzo ładna i doskonała na spędzenie urlopu z rodziną, we dwoje lub nawet w pojedynkę. Miejscowość można znaleźć kawałeczek na północ od Konina. A więc jest to tylko chwila drogi, którą tężnie wynagrodzą nam z ogromną nawiązką.

Na terenie ośrodka możemy namierzyć takie atrakcje jak tężnie solankowe, ścieżki spacerowe oraz piaszczyste plaże, a także świetne warunki dla żeglarzy. Woda jest czyściutka i bardzo orzeźwiająca, dzięki czemu zapewnimy sobie znakomity dzień i naładujemy nasze wyczerpane zwiedzaniem akumulatory. Tak więc weźmy pod uwagę to miejsce, jeśli wybierzemy się na urlop do Konina.

Inne atrakcje turystyczne w powiecie konińskim

Trzeba przyznać, że atrakcje turystyczne Konina to nie tylko jeziora i parki, ale także bardzo unikalne lokacje, o które bardzo trudno w innych częściach kraju. Mowa tutaj m.in. o kopalni odkrywkowej i skokach ze spadochronem, które dostarczą nam takich emocji, jak żadna inna atrakcja w tym mieście. Dlatego możemy być pewni, że te wspomnienia raczej nigdy nie opuszczą naszej pamięci.

Jeżeli chcecie zapoznać się z tymi dodatkowymi atrakcjami Konina, wystarczy spojrzeć poniżej:

Kopalnia Węgla Brunatnego w Koninie

A teraz coś dla pasjonatów potężnych maszyn górniczych, które pracują w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Koninie. Ten olbrzymi teren zagospodarowany jest całą masą górniczego sprzętu i konstrukcji, wśród których każdego dnia przewijają się tłumy górników. Jest to bardzo ekscytujące miejsce, jeżeli gustujemy w olbrzymach, które ważą kilkaset ton i mają co najmniej kilkanaście metrów wysokości.

Dużą zaletą jest fakt, że Kopalnia Węgla Brunatnego w Koninie sama udostępnia rozmaite punkty widokowe dla turystów, którzy mogą tutaj obserwować pracę górniczą, a także pstrykać pamiątkowe fotki. Warto też dorzucić, że jakiś czas temu kopalnia przekazała miastu wycofaną z eksploatacji koparkę o prawie 35 metrach długości, ponad 15 metrach wysokości i zawrotnej wadze liczącej aż 340 ton! Kolosa można znaleźć w gminie Kleczew.

Wieża widokowa na Złotej Górze

W gminie Krzymów, blisko Konina, można wybrać się na wieżę widokową, która zwieńcza szczyt Złotej Góry. Ta imponująca konstrukcja z zawijanymi schodami sprawi, że nie będziemy chcieli opuszczać tego miejsca. Widoki są tutaj tak piękne, że aż hipnotyzujące. Dlatego dopilnujmy, abyśmy zobaczyli ten obiekt razem z naszymi pociechami, które z pewnością docenią zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Wieża widokowa ma 30 metrów wysokości i jest bardzo stabilna, a także dobrze zabezpieczona, więc śmiało możemy wejść na wierzchołek razem z dziećmi. Warto dodać, że wieża mieści się w rezerwacie przyrody, dlatego możemy zapomnieć o dojechaniu na miejsce samochodem. Możemy tutaj dotrzeć jedynie piechotą albo na rowerze. I pamiętajmy o tej atrakcji podczas naszej wizyty w Koninie.

Strefa Spadochronowa Sky Camp w Kazimierzu Biskupim

Jeżeli uwielbiamy zastrzyki adrenaliny i ekstremalnie ekscytującą rozrywkę, to – będąc w Koninie – nie znajdziemy nic lepszego niż strefa spadochronowa Sky Camp. Warto zaznaczyć, że Sky Camp nie znajduje się w samym mieście, a w miejscowości Kazimierz Biskupi. Jednak jest to bardzo blisko Konina, więc warto poświęcić chwilę czasu, aby dojechać do tej unikalnej atrakcji.

W trakcie korzystania z tej rozrywki będziemy mieć okazję do skoków ze spadochronem z wysokości 4000 metrów. Skoki odbywają się z samolotu typu PAC 750 XSTOL, który dostarcza mocnych wrażeń nawet tym najodważniejszym śmiałkom. Jeżeli więc mamy ochotę na coś z nieco innej beczki, ta atrakcja sprawi, że nie zapomnimy jej do końca życia.

Czy wakacje rodzinne w Koninie to dobry pomysł?

Wakacje w Koninie wcale nie sprawią, że wrócimy do domu znudzeni, poirytowani i bardziej zmęczeni, niż byliśmy przed wycieczką. Faktem jest, że Konin to jedno z tych miast, gdzie co roku atrakcje turystyczne skutecznie przyciągają wielu urlopowiczów, a wiekowe zabytki skupiają przy sobie licznych odwiedzających. Mamy tutaj możliwość do spędzania czasu nad pięknymi jeziorami, korzystania z kojących spacerów na łonie natury, podziwiania malowniczych pejzaży, a nawet wyskoczenia ze spadochronem z wysokości czterech kilometrów!

Co więcej, Konin to także bogate miasto pod względem zabytków. Stare kościoły, klasztory i inne zabytki sakralne można napotkać niemal na każdym kroku, a placówki muzealne udostępniają do wglądu bogate kolekcje z wielu różnych dziedzin. Jest to miejscowość przyjazna dzieciom i dorosłym. Jeżeli więc zastanawiamy się, czy warto wybrać się na wakacje do Konina, odpowiedź jest bardzo prosta – JAK NAJBARDZIEJ!