Wielkopolska Biesiada i Bitwa Regionów oraz masa znakomitych smakołyków

Wielkopolska Biesiada i Bitwa Regionów oraz masa znakomitych smakołyków

Zeszłej niedzieli mieszkańcy gminy Stare Miasto mieli świetną okazję do zasmakowania rozmaitych pyszności przygotowanych przez utalentowane panie z kół gospodyń wiejskich. Uczestnicy imprezy mogli podkręcać swoje kubki smakowe wybornymi potrawami regionalnymi, jednocześnie bawiąc się na rozrywkowych koncertach i dopingując zawodników w konkursach kulinarnych.

Wielkopolska Biesiada na powitanie lata odbyła się 26 czerwca na placu przy kościele w Starym Mieście, gdzie już od rana można było zobaczyć, jak panie z KGW rozstawiały swoje stoiska, dekorując je przepyszną gastronomią, dawnym sprzętem kuchennym i barwnymi ozdobami. W wydarzeniu wzięło udział aż 16 kół gospodyń wiejskich, z których każde zaprezentowało swoje najlepsze arcydzieła kulinarne.

W Bitwie Regionów zwyciężył barszcz na kwaśnicy z suszonymi owocami

Jak poinformował wójt gminy Stare Miasto Dariusz Puchała, goście biesiady mogli łechtać swoje podniebienie m.in. barszczem na kwaśnicy, wybornymi żeberkami, obsypunką po ochweśnicku, a także całym wachlarzem ciast i deserów regionalnych, które cieszyły się największym powodzeniem wśród smakoszy. Oczywiście nie mogło też zabraknąć konkursu kulinarnego, w którym wzięły udział panie z 16 różnych KGW.

Podczas konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” jurorzy kosztowali wielu niebiańskich potraw, w które panie gospodynie włożyły całe swoje serce. Nic więc dziwnego, że o wytypowanie zwycięzcy było w tym roku bardzo trudno. Najsmaczniejszy okazał się barszcz na kwaśnicy z suszonymi owocami, przyrządzony przez sławskie gospodynie. Na drugim miejscu uplasowała się obsypunka po ochweśnicku z Półwosia Starego, a trzecie miejsce zajęły glazurowane żeberka ze Rzgowa.

A tutaj możesz dowiedzieć się, jak bawili się mieszkańcy na festynie w Mosznej.

Atrakcyjny konkurs dekoracyjny i świetne występy na żywo

Natomiast w konkursie na najpiękniejszą dekorację pierwsze miejsce zdobyły panie z KGW Modła Królewska, drugie miejsce na podium przyznano paniom z GKW Rzgów, a trzecie powędrowało do pań z KGW Rozalin.

Jednakże Biesiada Wielkopolska nie sprowadzała się wyłącznie do znakomitej kuchni. Uczestnicy imprezy mieli też okazję podziwiać występy na żywo w wykonaniu takich zespołów jak My Voice, Uśmiech, czy Folk LADY.

Organizatorem Biesiady Wielkopolskiej był wójt gminy Stare Miasto Dariusz Puchała, wiceminister zdrowia i rozwoju wsi Ryszard Bartosik i Koło Gospodyń Wiejskich powiatu konińskiego.