Optometrysta także może nam pomóc

Optometrysta także może nam pomóc

Wzrok to jeden z naszych zmysłów, dość często określany jako król zmysłów. Daje nam on możliwość odbierania ponad 80% wszystkich bodźców z otaczającego nas świata. O wzrok należy regularnie dbać, jednak statystyki nie kłamią. Nam Polakom daleko do cyklicznych badań okulistycznych i regularności w badaniu wzroku. Wada wzroku nie boli, dość często nie daje o sobie gwałtownie znać, dlatego tez droga do okulisty to często dość złożony proces. Nie każdy z nas ma świadomość, że w rozpoznawaniu i korekcji wad wzroku poza okulistą może być również pomocny optometrysta. W wielu krajach optometrysta to osoba pierwszego kontaktu, a w przypadku konieczności pacjent kierowany jest do okulisty.

Optometrysta – czym się zajmuje.

Okulista i zakres jego kompetencji jest każdemu z nas bardzo dobrze znany. Większość z nas myśli o okuliście w kontekście badania wzroku, i jemu powierza swój drogocenny narząd jakim jest wzrok. O dobrego okulistę w Koninie nie jest trudno, powstaje bowiem coraz więcej renomowanych salonów optycznych, oferujących profesjonalne badanie wzroku. Optometrysta natomiast, to już dla wielu z nas bardziej tajemnicze zagadnienie. Niewielu z nas ma świadomość, czym optometrysta dokładnie się zajmuje i w jaki sposób może nam realnie pomóc. W praktyce każdy z salonów okulistycznych posiada optometrystę. Często jest to też osoba pierwszego kontaktu, z którą mamy styczność decydując się na wizytę w salonie. Optometrysta jako specjalista w korekcji i rozpoznawaniu wad, będzie pomocny w doborze okularów czy soczewek. Za pomocą sprzętu do badania wzroku, jest w stanie wykonać odpowiednie pomiary i testy. W rezultacie optometrysta ocenić może ostrość i pole widzenia, skorygować ruchy gałki ocznej oraz ciśnienie śródgałkowe. W wielu przypadkach optyk w Koninie to również optometrysta – ekspert w zakresie ochrony zdrowia, rozwiązujący wszelkie problemy ze wzrokiem.

Kiedy wybrać się do optometrysty?

 Nie zawsze w danej sytuacji mamy możliwość skonsultować się w lekarzem, tym bardziej specjalistą. Będąc na wyjazdach trudniej nam dostać się do lekarza, zwłaszcza do okulisty. Warto mieć na uwadze, że również w sprawie wzroku możemy poradzić się optometrysty. Wystarczy zatem udać się do najbliższego optyka. Możemy zasięgnąć jego opinii kiedy dokucza nam ból głowy, ból oczu, pojawia się zamazywanie obrazu, niewyraźne widzenie czy też zmęczenie oczu. Optyk, optometrysta pomoże nam również dobrać odpowiednie okulary czy soczewki kontaktowe. Może również zalecić pewne ćwiczenia oczu, wzmacniające czy relaksujące wzrok, a także udzielić wszelakich porad związanych ze stanem narządu wzroku. Reasumując do okulisty należy się udać w sytuacji, kiedy podejrzewamy chorobę lub uraz oka, natomiast do optometrysty, gdy zależy nam na skorygowaniu wady wzroku, która dokucza nam na co dzień. Potencjał optometrysty jest ogromny, i nie każdy z nas wie, że jego pomoc okulistyczna w wielu przypadkach może okazać się zbawienna.

Artykuł powstał we współpracy z Agencją Interaktywną Agave.pl