Na rynku w Koninie odbyła się przysięga żołnierska

Na rynku w Koninie odbyła się przysięga żołnierska

W miniony weekend na Placu Wolności doszło do niezwykłego wydarzenia. Niedawno przeszkoleni członkowie 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, noszący imię gen. bryg. Stanisława Taczaka, po ukończeniu 16-dniowego kursu złożyli zobowiązania wobec swojej armii.

Grupa osób, w tym rodzeństwo specjalizujące się w taekwondo, aktor pracujący w teatrze, lakiernik oraz prowadząca firmę kosmetyczną, znalazła się w gronie szczęśliwców, którzy w sobotę przysięgali wierność swojemu krajowi. Wszyscy przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe w 122 Batalionie Lekkiej Piechoty w Dolaszewie, gdzie uczyli się podstaw służby wojskowej, a ostatecznie zostali wcieleni do 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na konińskim Rynku pięćdziesięciu nowych rekrutów zobowiązało się wobec swojego narodu, składając przysięgę wojskową.

Ukończenie szesnastodniowego intensywnego kursu było obowiązkowe przed zaciągnięciem się do wojska. Każdy dzień programu wypełniony był wielogodzinnymi zajęciami, takimi jak ćwiczenia strzeleckie, składanie i używanie broni, protokół walki oraz taktyka przetrwania w trudnych sytuacjach. Dodatkowo program obejmował naukę udzielania pomocy medycznej oraz czytania map. Aby móc złożyć przysięgę, rekruci musieli przejść ocenę z pętli taktycznej.