Trwający w Kaliszu proces policjanta Sławomira L., oskarżonego o nieumyślne spowodowanie śmierci młodego mężczyzny

Trwający w Kaliszu proces policjanta Sławomira L., oskarżonego o nieumyślne spowodowanie śmierci młodego mężczyzny

Obecnie w Sądzie Okręgowym w Kaliszu trwa rozprawa sądowa skierowana przeciwko policjantowi Sławomirowi L. Oskarżenie dotyczy przypuszczenia, że jest odpowiedzialny za niezamierzone spowodowanie zgonu podczas interwencji w Koninie, gdzie strzelił i zabił 21-letniego chłopaka. Artur Czerniejewski, ojciec tragicznie zmarłego Adama, wyraził swoje porażenie i rozczarowanie po procesie, mówiący, że jest zdruzgotany zeznaniami dawnych policjantów. Wyraził nadzieję, że ujawnią prawdziwy charakter oskarżonego i metody pracy, które stosuje.

Ciągle toczące się postępowanie sądowe w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ma na celu zbadanie incydentu, który miał miejsce 14 listopada 2019 roku. Wtedy to, przed południem na jednym z osiedli Konina, patrol policyjny usiłował sprawdzić tożsamość 21-letniego Adama Czerniejewskiego oraz dwóch 15-latków.

Według danych ze śledztwa, Adam Czerniejewski zaczął uciekać, nie reagując na wezwania do zatrzymania. W odpowiedzi, policjant Sławomir L., który go gonił, skorzystał z broni. Strzał był śmiertelny – mimo natychmiastowej pomocy medycznej, młody człowiek zmarł na miejscu. Pocisk przeszedł przez klatkę piersiową ofiary, niszcząc serce i płuca.

Policjant Sławomir L. jest oskarżony przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi o nieumyślne spowodowanie śmierci 21-letniego Adama Czerniejewskiego. Jeżeli zostanie uznany za winnego, grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności. Śledztwo wykazało, że oskarżony nie stosował się do standardowych procedur postępowania z bronią palną podczas interwencji.