Sprzedaż konińskiego zakładu Johnson Matthey

Sprzedaż konińskiego zakładu Johnson Matthey

Według informacji przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez Colliers, firmę zarządzającą nieruchomością, sprzedaż obiektu produkcyjnego Johnson Matthey zlokalizowanego w Koninie może zostać dopełniona jeszcze w bieżącym roku. Wcześniej, dwa lata temu, wspomniana firma JM postanowiła pozbyć się całej części swojej działalności powiązanej z produkcją surowców do tworzenia akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

W roku 2020 koncern Johnson Matthey podjął decyzję o budowie fabryki na terenie Konina. Brytyjska firma oznajmiła wówczas, że planuje produkować w tym zakładzie tlenek litowo-niklowy, który jest wykorzystywany w procesie produkcji baterii dla samochodów elektrycznych. Przewidywano zatrudnienie około 200 pracowników i inwestycje przekraczające 1 miliard złotych. Jednakże prace budowlane zostały zatrzymane w roku 2021 a w pierwszym półroczu 2022 JM ogłosił zamiar sprzedania całego segmentu swojej działalności powiązanego z produkcją materiałów do baterii aut elektrycznych; kupcem okazała się firma EV Metals Group. Niemniej jednak, nieruchomości w Koninie nie były częścią tej transakcji.

PAP zadała pytanie przedstawicielom firmy Colliers, odpowiedzialnej za zarządzanie konińską nieruchomością na rzecz brytyjskiego koncernu, dotyczące stanu obiektu. „Johnson Matthey prowadzi proces sprzedaży zakładu znajdującego się w Koninie. Zauważyliśmy duże zainteresowanie tym obiektem, dlatego liczymy na to, że jego sprzedaż zostanie sfinalizowana jeszcze w trakcie tego roku” – odpowiedział Daniel Kamiński z Colliers.