W Konińskim Budżecie Obywatelskim na edycję 2025 do głosowania trafią 53 projekty

W Konińskim Budżecie Obywatelskim na edycję 2025 do głosowania trafią 53 projekty

W tegorocznej edycji Konińskiego Budżetu Obywatelskiego (KBO) na rok 2025, mieszkańcy miasta będą miały możliwość oddania swoich głosów na wybrane spośród 53 projektów. Te inicjatywy zostały uznane za zgodne z wymogami formalnoprawnymi i przesunięte do następnej fazy procesu budżetowego, która to jest głosowanie. Głosowanie odbędzie się we wrześniu.

Liczba wniosków zgłoszonych przez mieszkańców Konina do tegorocznej edycji KBO wyniosła 72. Zgodnie z regulaminem, wszystkie te wnioski zostały przekazane do odpowiednich wydziałów meritum, gdzie urzędnicy ocenili ich zgodność i wartość. W sytuacjach wymagających poprawek, pracownicy urzędu prowadzą konsultacje ze zgłaszającymi. Jak informuje Maria Cybulska, koordynatorka KBO, 19 projektów nie uzyskało pozytywnej oceny lub zostało wycofanych przez wnioskodawców.

Wśród zgłoszonych projektów można znaleźć różne pomysły – od organizacji imprez kulturalnych po modernizację infrastruktury rowerowej. Pełna lista projektów, które przeszły pozytywną ocenę, dostępna jest na stronie KBO w sekcji Głosowanie.

Maria Cybulska podkreśla znaczenie Budżetu Obywatelskiego dla miasta: – Dzięki inicjatywom mieszkańców zgłoszonym w ramach KBO, nasze miasto dynamicznie się rozwija – mówi koordynatorka.

Głosowanie będzie dostępne online od 2 do 15 września oraz w czterech punktach wyborczych w dniu 15 września (godziny otwarcia lokali: 9:00-16:00). Wyborcy będą mogli wybierać spośród 17 większych i 36 mniejszych projektów. Na realizację zwycięskich projektów Miasto przeznaczy łącznie 3 424 000 zł, w tym 1 000 000 zł na tzw. małe projekty i 2 424 000 zł na tzw. duże projekty. To oznacza wzrost o 166 000 zł w porównaniu do środków przeznaczonych na KBO w roku 2024.