Jeziora Koninńskie. Dlaczego warto spędzić tu weekend?

Jeziora Koninńskie. Dlaczego warto spędzić tu weekend?

Zaledwie 20 km od Konina znajdują się piękne jeziora – Ślesińskie, Licheńskie czy Gosławskie. Można tutaj podjąć wiele różnych aktywności i miło spędzić czas.

Sporty wodne

Każde z jezior jest idealnym miejscem do uprawiania sportów. Na każdym jeziorze znajduje się baza dla kajaków i rowerów wodnych. Rozległe jeziora proponują piękne widoki. W Licheniu mamy idealny widok na bazylikę, w Ślesinie na promenadę.

Ślesin to też idealne miejsce do żeglowania . Istnieje tu całkiem spory port jachtowy. Turyści mogą także wybrać jeden z niewielkich statków, by odbyć rejs

Na niektórych jeziorach, np. Budzisławskim istnieje baza nurkowa. Konieczne są odpowiednie licencje, ale wrażenia są tego warte.

Plaże

Nad każdym jeziorem istnieje przynajmniej kilkanaście plaż, z czego większość jest strzeżona. Plaże, choć niektóre nie są duże, są piaszczyste. Na większości są też pomosty. Warto jednak pamiętać, że najczęściej obowiązuje na nich zakaz skakania. Na szczególną uwagę zasługuje plaża w Licheniu. Niedaleko jeziora znajduje się elektrownia, przez co woda zwykle jest bardzo ciepła – nawet 20 stopni Celsjusza. Wszystkie plaże są łatwo dostępne i bezpłatne.

Lasy

Tutejsze jeziora otoczone są przez jeziora. Wytyczone są przez nie rozmaite drogi i ścieżki. Są one przystosowane zarówno dla biegaczy, jak i rowerzystów. Wytyczone są także ścieżki edukacyjne. Dzięki temu dzieci, jak i ich rodzice mogą więcej dowiedzieć się o okolicznej przyrodzie. W lasach bowiem możemy znaleźć wiele gatunków drzew i innych roślin. Żyje tu także wiele zwierząt, w tym, np. jeleni i saren. Lasy są także rajem dla grzybiarzy.

Noclegi

Przy każdym z jezior znajduje się baza noclegowa. Są tutaj niewielkie hotele i ośrodki. Najczęściej jednak można wynająć niewielki domek letniskowy nieopodal jeziora. Popularne są także kempingi. Można na nich rozbić namiot lub przyjechać kamperem. Zazwyczaj kempingi są dobrze wyposażone. Przy każdym z ośrodków znajdują się sklepy, bary i dyskoteki.