Piknik historyczny w Muzeum Okręgowym w Koninie

Piknik historyczny w Muzeum Okręgowym w Koninie

Muzeum w Koninie ponownie wystartowało ze swoim tradycyjnym piknikiem historycznym, który zapewnił mnóstwo rozrywki wielu przyjezdnym i mieszkańcom miasta. Znany pod nazwą „Szwedzi na zamku” piknik po raz kolejny okazał się sukcesem, a muzeum myśli już o przygotowaniu swojej unikalnej atrakcji również na przyszły rok.

Do historycznej imprezy doszło w Muzeum Okręgowym w Koninie, gdzie uczestnicy pikniku mogli podziwiać musztrę, warsztaty, pokazy rzemieślnicze i inscenizacje walki. Wszystko dopracowano w najmniejszym szczególe, wiernie odwzorowując wydarzenia i atrakcje historyczne. Obozowisko Stowarzyszenia „Kondotier” przedstawiało uroki codziennego życia, jakie toczyło się przed wiekami na terenach starej Polski.

Na miejscu można było rozkoszować się widokiem starannie zorganizowanych prezentacji obejmujących biżuterię i stroje pochodzące z XVI i XVII wieku. Natomiast jedną z najpopularniejszych części widowiska były elementy wyposażenia wojskowego z epoki. Na terenie pikniku rozstawiono też stanowiska dawnych zawodów jak szewc, wikliniarz i kapelusznik. A do tego postawiono wędzarnię, stragan z miodami i stoisko ze świecami.

Tłumy przyciągnął także pokaz dmuchania szkła staropolskimi metodami, który zadziwił wielu uczestników imprezy. Można było nawet obejrzeć warsztat przewoźnika, gdzie wyrabiano grube liny, a także ekspertów od zdobienia ceramiki i kaligrafii. Z kolei pokazy artyleryjskie i musztrę odwiedzający mogli oglądać w skansenie etnograficznym.