IX Jarmark Ochweśnicki gminy Ślesin już za nami

IX Jarmark Ochweśnicki gminy Ślesin już za nami

W miniony weekend odbyła się dziewiąta edycja Jarmarku Ochweśnickiego, w którym udział wzięło dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich. Uczestnicy festynu mogli wziąć udział w konkursie kulinarnym, który był główną atrakcją całego przedsięwzięcia. Imprezie towarzyszyły różne atrakcje i przepyszna kuchnia regionalna, z których mogli korzystać zarówno najstarsi, jak i najmłodsi goście.

Podczas wielkiego otwarcia jarmarku na rynku ślesińskim pojawiła się prezes Towarzystwa Społeczno-Gospodarskiego „Dwa Mosty” Urszula Bachera i wiceprezes Beata Kozikowska, które serdecznie powitały wszystkich uczestników festynu. A zaraz po tym na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. Głos na jarmarku zabrał również jego stały bywalec poseł Leszek Galemba, który gorąco wszystkich namawiał, aby spotkali się w tym miejscu również w przyszłym roku.

Wśród atrakcji rozrywkowych Jarmarku Ochweśnickiego nie zabrakło również występów na żywo dzieci i młodzieży z pobliskich szkół, którzy zabawiali mieszkańców gminy Ślesin, używając gwary ochweśnickiej. Ponadto, na miejscu można też było przyjąć szczepionkę na COVID-19, którą aplikowano w mobilnym punkcie szczepień. Zaszczepić mogły się wszystkie, które miały przy sobie dowód tożsamości.

Z kolei głównym założeniem imprezy była zbiórka pieniędzy dla Oli ze Ślesina, którą czeka skomlikowany i kosztowny zabieg operacyjny. W związku z tym panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla gości rozmaite potrawy z kuchni regionalnej, które można było zakosztować na otwartych stoiskach. A podczas degustacji wrzucić do puszek datki, aby wspomóc leczenie Oli. Aby zapewnić jeszcze większą zbiórkę pieniędzy, Koło Gospodyń Wiejskich z Półwioska Starego upichciło na tę okazję ogromny tort, którym przy okazji promowano też szczepienia na COVID-19. Jeden kawałek tej pysznej góry tortowej kosztował 10 złotych.

Na Jarmarku Ochweśnickim pojawił się również stały element imprezy, jakim był konkurs kulinarny, który w tym roku obejmował schab po ochweśnicku. Potrawę przygotowało dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich: Lubomyśl, Ostrowąż, Mikorzyn, Szyszyn, Marianowo, Honoratka, Szyszynek, Półwiosek Stary i Półwiosek Lubstowski. Pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno panie z KGW Honoratka, KGW Mikorzyn i KGW Lubomyśl. Wszystkie potrawy smakowały wyśmienicie. Z tego względu wyróżnienia przyznano także wszystkim pozostałym uczestniczkom konkursu.