Wiatrak w Licheniu Starym zniszczony przez wichurę

Wiatrak w Licheniu Starym zniszczony przez wichurę

W ubiegłym tygodniu w miejscowości Licheń Stary szalała wichura, która zniszczyła śmigło zabytkowego wiatraka. Wymagana była interwencja Ochotniczej Straży Pożarnej, aby zabezpieczyć śmigło wiatraka przed oderwaniem się od reszty obiektu.

Wiatrak przy ul. Wiatracznej w Licheniu Starym to XIX-wieczny zabytek, z którego rozpościera się malowniczy widok na całą okolicę. Swoich ostatnich dni pracy wiatrak doczekał w latach 70. ubiegłego stulecia. Od tego momentu został przekształcony w obiekt zabytkowy stanowiący lokalną atrakcję dla turystów. Odkąd wiatrak zakończył swoją działalność gospodarczą, zaczął popadać w ruinę i niejednokrotnie stawał się celem okolicznych wandali.

Strażacy usunęli śmigło wiatraka

Właściciel od lat apeluje do władz miasta i przedsiębiorstw konińskich w celu udzielenia wsparcia w sprawie renowacji obiektu, jednak nikt nie jest zainteresowany ratowaniem reliktu przeszłości. Sytuacja stała się jeszcze poważniejsza, gdy szalejąca w minionym tygodniu wichura uszkodziła śmigło wiatraka, które stało się zagrożeniem dla ciekawskich przechodniów.

Na miejsce wezwano zastępy straży pożarnej, które błyskawicznie odgrodziły teren od osób postronnych i rozpoczęły działania zabezpieczające śmigło. Poprzez przywiązanie lin strażacy oderwali śmigło od wiatraka, usuwając je z głównego obiektu.

Na tę chwilę wiatrak wymaga generalnego remontu i sporego wsparcia finansowego, aby ponownie mógł dumnie górować nad okolicą. Mieszkańcy również nie chcą, aby ten XIX-wieczny zabytek zniknął z licheńskiego krajobrazu. Jeżeli nie znajdzie się ktoś, kto wyciągnie pomocną dłoń w stronę renowacji obiektu, po wiatraku zostanie jedynie nazwana na jego cześć ulica.