Marsz w celu upamiętnienia zasług górników

Marsz w celu upamiętnienia zasług górników

Korowód, który pojawił się na ulicach Konina 1 maja br. był czymś więcej niż tylko typową paradą. Wraz z kolejnymi elementami składowymi stanowił wydarzenie dnia, zatytułowane „W dowód uznania dla konińskiej kopalni”. Inicjatorem i organizatorem uroczystości był Oskar Radke, młody mieszkaniec Konina ze Stowarzyszenia Badań i Rozwoju Roślin „Polmos”.

W konińskich uroczystościach wzięło udział pięć orkiestr dętych kopalni węgla brunatnego, którym towarzyszyły liczne poczty sztandarowe reprezentujące związki zawodowe, organizacje górnicze oraz dawne i obecne firmy, które współpracują lub współpracowały z konińskimi górnikami. Nie zabrakło również uczniów, tancerzy Zespołu Ludowego Kościelec oraz konińskiego Rytmixu.

Korowód rozpoczął zespół dęty PAK KWB Konin, prowadzony przez Mirosława Paczesnego, któremu towarzyszyli werbliści z naszej Państwowej Szkoły Muzycznej. Za nimi maszerowały zespoły z KWB Bełchatów, KWB Turów, Inowrocławskich Kopalni Soli Solino i Kłodawskich Kopalni Soli Solanie.

W jednolitym marszu uczestniczyli górnicy, zarówno emerytowani, jak i czynni zawodowo, a także ustawodawcy, władze samorządowe oraz delegaci różnych organizacji i zakładów pracy.