Propozycja zawieszenia samorządu Konina: Zarzut dotyczący zaniedbań w pieczy zastępczej

Propozycja zawieszenia samorządu Konina: Zarzut dotyczący zaniedbań w pieczy zastępczej

W kontekście niedawnej działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, sędzia Sądu Rejonowego w Koninie złożył propozycję dotyczącą zawieszenia lokalnych organów samorządowych. Jego sugestia dotyczy również ustanowienia zarządu komisarycznego w miejsce obecnych struktur. Pochodzenie tego postulatu jest bezpośrednio powiązane z kontrolą przeprowadzoną przez służby wojewody w ubiegłym roku, która objawiła liczne i znaczące nieprawidłowości.

Informacja o możliwości odwołania władz miejskich Konina pojawiła się niespodziewanie we wtorkowy dzień, wprowadzając konsternację wśród mieszkańców. Jak zaskakująca była ta informacja, ilustruje wypowiedź radnej Konina Emilii Wasilewskiej. Zaznaczyła ona, że wszystkich członków komisji zaskoczyło to pismo. Prace komisji miały rozpocząć się o 16.30, natomiast cały zestaw dokumentów dotarł o godzinie 15.00.

Główne zarzuty wynikające z tych dokumentów koncentrują się na stwierdzeniu, że miasto Konin nie realizuje należycie swoich obowiązków w ramach tzw. pieczy zastępczej. W praktyce chodzi o funkcjonowanie systemu rodzin zastępczych na terenie miasta Konina. Prezydent Konina nie jest zgodny z tymi zarzutami.