2035 rok przyniesie Koninowi nową elektrownię jądrową: Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało pozytywną decyzję

2035 rok przyniesie Koninowi nową elektrownię jądrową: Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało pozytywną decyzję

Według najnowszych informacji, miasto Konin może spodziewać się znaczącej inwestycji energetycznej. W 2035 roku powstanie tam elektrownia jądrowa, co jest możliwe dzięki pozytywnej decyzji wydanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Decyzję na korzyść budowy nowoczesnej elektrowni jądrowej w konińskim regionie otrzymała firma PGE PAK Energia Jądrowa. Ta decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia prac budowlanych na wyznaczonym terenie.

PGE PAK Energia Jądrowa w swoim wniosku przedstawiła kluczowe szczegóły dotyczące planowanej inwestycji. Budowa elektrowni ma nastąpić przy użyciu bezpiecznej i sprawdzonej technologii APR1400. Jak podkreślają przedstawiciele PGE, dwa reaktory o łącznej mocy 2800 MW będą w stanie generować 22 TWh energii, co stanowi około 12% obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podkreśla znaczenie uzyskanej decyzji. – Jest ona kluczowa dla realizacji budowy elektrowni jądrowej i pozwala nam przejść do kolejnych etapów inwestycji – mówi Dąbrowski. – Udało nam się ją uzyskać w niespełna 13 miesięcy od podpisania listu intencyjnego. W kontekście tak dużego projektu jest to bardzo dobry wynik. Jest to również dowód zaangażowania i efektywnej współpracy wszystkich partnerów zaangażowanych w projekt, co potwierdza realność ambitnego planu uruchomienia pierwszego bloku elektrowni już w 2035 roku.