Wigilia Paschalna w Koninie – święcenie ognia i spalanie cierni

Wigilia Paschalna w Koninie – święcenie ognia i spalanie cierni

W Wielką Sobotę w Parafii pw. św. Bartłomieja w Koninie odbyła się uroczysta Liturgia Światła i Wody, która oficjalnie rozpoczęła okres wielkanocny. Warto zaznaczyć, że jest to najdłuższa liturgia w roku, podczas której palone są ciernie i poświęcany jest ogień.

Dnia 16 kwietnia (w Wielką Sobotę) w kościele pw. św. Bartłomieja w Koninie odbyła się Wigilia Paschalna, na której pojawili się liczni wierni z miasta i okolic. Całą uroczystość rozpoczęto od tradycyjnego spalania cierni i poświęcenia ognia.

Jeżeli szukasz więcej informacji tego typu, zapraszamy do odwiedzenia https://halokielce.pl. Możesz się tutaj dowiedzieć, w jaki sposób celebrowali Wigilię Paschalną kielczanie.

Przepiękne rytuały i niepowtarzalna atmosfera świąteczna

Po poświęceniu ognia wykorzystano go do zapalenia nowego Paschału (świeca symbolizująca Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa). A następnie zanurzono go w wodzie chrzcielnej, aby ją również poświęcić. Warto tutaj dodać, że Misterium Paschalne to obrządek, który charakteryzuje się podniosłymi i radosnymi rytuałami, aby upamiętnić Zmartwychwstanie Syna Bożego.

Co więcej, Wielka Sobota była też wieczorem, kiedy to pierwszy raz po 40 dniach postu w świątyniach rozległy się głośne śpiewy „Alleluja!”, zwiastując światu, że Chrystus powstał z martwych. Wielką Sobotę zakończyło uroczyste Triduum Paschalne, rozpoczynając radosny okres wielkanocny.

A tutaj dowiesz się, jak przebiegała wielkanocna zbiórka towarów w Banku Żywności w Wyszynie.