Zabytki Konina: Kościół pw. św. Andrzeja

Zabytki Konina: Kościół pw. św. Andrzeja

Faktem jest, że w Koninie nie można narzekać na brak atrakcji, czego dowodem mogą być rozmaite zabytki, które porozrzucane są po mieście i jego okolicach. Do jednych z najpiękniejszych należą zabytki sakralne, wśród których wyróżnia się choćby tak wspaniale zachowany obiekt jak kościół pw. św. Andrzeja. Odwiedzając Konin, ta nietuzinkowa budowla definitywnie powinna zasilać naszą listę zabytków do obejrzenia.

Kościół pw. św. Andrzeja w Koninie to jedna z tych budowli, które od długich lat imponują architektom pod kątem wykorzystania przestrzeni. Kościół został ufundowany przez biskupa Andrzeja Łaskarza, dzięki któremu świątynię oddano do użytku w połowie XV stulecia. Na przestrzeni wieków budynek był kilkukrotnie przekształcany, co sprawiło, że dzisiaj możemy podziwiać na nim elementy z różnych epok.

Zachwycające wnętrze i bezcenne dekoracje

Wnętrze kościoła składa się m.in. z ośmiobocznej nawy, prezbiterium, dwóch kaplic, trzech ołtarzy neogotyckich i chrzcielnicy kamiennej. Należy zaznaczyć, że w XVIII wieku kościół został częściowo zniszczony. Na szczęście niedługo po tym przywrócono go do pierwotnego stanu. Natomiast w wieku XIX wzbogacił się również w wieżyczkę i dachy neogotyckie.

Niestety z oryginalnego wyposażenia kościoła pw. św. Andrzeja zachowały się jedynie niewielkie elementy kamiennego wystroju. Dekoracje te są niezwykle cenne i przedstawiają 26 herbów rycerskich.

Jeżeli uwielbiasz zabytki sakralne, koniecznie sprawdź jedną z najlepszych atrakcji – Kościół Pokoju w Świdnicy.